Čištění kanalizace

Kanalizace bývá ucpaná různými usazeninami na stěnách potrubí. V praxi se ale setkáváme se situacemi, kdy nelze čištění tlakovou vodou použít. Někde by mohlo hrozit vytopení prostor odpadní vodou v důsledku natlakování. Pak použijeme mechanické čištění pomocí speciálního přístroje – motorového pera.

Čištění kanalizace motorovým perem se používá hlavně na menší kanalizaci a odpady kuchyňských dřezů, umyvadel nebo van. Čištění kanalizačního potrubí většího průměru jednoduchá mechanická metoda čištění nezvládne. Pro mechanické čištění kanalizace vybíráme z různých typů per, na která se nasazují koncovky.

Mechanické čištění kanalizace se tedy nedá použít na kanalizační potrubí větších průměrů. Navíc motorovým perem se nedá vyčistit kanalizace od písku a štěrku. Mechanické čištění kanalizace dobře odstraní ucpávku jednobodovou.

Proudem silně natlakované vody lze realizovat čištění kanalizace zevnitř kanálu nebo kanalizačního potrubí. Ne vždy je tlakové čištění kanalizace vhodné, někdy jsme se setkali s tím, že hrozí vytopení prostor odpadní vodou. Tlakové čištění nepoužíváme zásadně na kanalizaci o malém průměru.

Tlakové čištění kanalizace má technologický postup, který vždy dodržujeme. Před čištěním si zajistíme objemnou nádrž čistící vody v čistícím voze. Tlak k čištění kanalizace je generován výkonným vodním čerpadlem v zásahovém vozidle. Tlakové čerpadlo vyvine tlak i několik set atmosfér. Na čerpadlo je přes hydraulický buben připojena tlaková hadice ukončená tryskou.

Trysky pro čištění kanalizace jsou výměnné s různým počtem otvorů. Typ trysky který zvolíme záleží na profilu potrubí a typu ucpání trubky. Máme k dispozici trysky rotační, trysky bahení, trysky kopinaté, vysokotlaké trysky, a trysky frézovací. Naši technici mají s výběrem trysky pro čištění kanalizace zkušenosti z provedených havarijních zásahů.